Pluvo

(This page is a translation by Łukasz Ciszak from the English original into Polish.)

Pluvo jest powstającym doświadczalnym językiem programowania z łatwą w użyciu składnią, budowany w próbnych udogodnienia i unowocześnienia typu danych. Wysoki poziom i struktura danych, tworzą rzeczy łatwiejsze dla programisty przez połączenie stylów z szerokiego zakresu języków o stałym zachowaniu.

Co jest wewnątrz?

Pluvo jest funkcjonalnym i władczym językiem programowania z zamierzeniem by być wysoce praktycznym dla pisania skryptów i CGI, zinterpretowanego używającego tylko w czasie kompilatora. Jest skrzyżowany dynamiczne i ścisłe pisanie na maszynie jest elastycznie wystarczające, by pozwolić pisać na maszynie kaczce. Jego funkcje są bardziej ścisłe, zakończone i to pozwala przedmiotom używać prototypów.

Poza Stringami, Numerami, Adresami i innymi takimi atomami, dużo ważniejszym typem danych jest Tabela, która jest zbiorem i skrzyżowaniem tablicy mieszającej ? la Javascript i Lua (od którego dostała swoją nazwę). Cały kod programu jest wprowadzany do pamięci tabeli, który wtedy może zostać zmanipulowany przez sam program. Istota zbudowania języka jednobarwnego pozwala na modyfikację ? la Smalltalk i Lisp.

Pobierz i zainstaluj

Zobacz poniżej na instrukcję instalacji. Pluvo otrzymujemy jako pojedynczy pakiet z wszystkimi przetestowanymi i udokumentowanymi zawartościami. Tylko w tym czasie kompilator nie jest optymalizowany przez żaden zasób, chociaż Pluvo powinien objawiać się od jego szybkiego rozwoju prototypu, mającego na celu IMCC może być przyszłą opcją kiedy Papuga będzie wystarczająco dojrzała.

Status: Większość struktury i podstawowe funkcje są wprowadzone, ale standardowa biblioteka jest bardzo skąpa więc to będzie trudne, by wprowadzić w życie nie - trywialne programy w tym. Język jest głównie placem zabaw cech; dalej rozwój będzie zależał od wykonalności oferty. Proszę czuć się swobodnie, by pomóc przez używanie języka, raportować błędy i udostępniać uaktualnienia!

Instalacja: Pełna instrukcja jest zawarta w pliku README.txt w pakiecie, ale w zasadzie jest to normalny ./configure, utwórz i przeprowadzić instalację (z uprawnieniami). Jeżeli chcesz zainstalować Pluvo w /usr/local/bin, musisz wykonać drugi krok; w innym wypadku możesz użyć pluvo.py by przetestować język bez konieczności instalowania. Spróbuj uruchomić hello.py aby szybko sprawdzić instalację.

Witaj Świecie

Najlepszą drogą do wyczucia języka programowania jest spojrzenie na przykłady. Witaj Świecie w Pluvo jest tylko jedną linią, mówiąco "Witaj, świecie!", więc tutaj jest bardziej obrazujący skrypt:

#!/usr/bin/env pluvo

% grep.pvo - Search Files for Pattern
Author: Sean B. Palmer, inamidst.com

usage
  "grep.pvo [options] pattern filenames+"
  -h/--help "Display a help message"
  -t/--test "Perform builtin code tests"

grep = (filenames pattern)
  %% Grep through filenames for pattern
  example
   grep ("tag:pluvo.org,2006:words") "ria"
   => "20. Thesmophoriazousae"

  for line {@lines filenames}
   /$pattern/ line { out line }

main = (argv)
  --help or {not args} { help }
  --test { check grep; quit }
  grep {args.filenames} {args.pattern}

script main

Skontroluj Przewodnik do Pluvo dla szybkiej wycieczki po języku, napisanego głównie dla ludzi, którzy mają już spore doświadczenie w programowaniu. Nie jest to dobre wprowadzanie dla Pluvo dla kogoś kto dopiero zaczyna programowanie i nie jest on polecany dla ludzi tego typu (zasugeruję Python, Lisp, Ruby lub Perl). Jest również przewodnik po podstawowych funkcjach Pluvo, który zawiera kilka pomocnych przykładów.

Inną drogą zapoznania się z językiem jest omówienie z czego on się wywodzi, ale jest trudne do powiedzenia czym Pluvo jest najbardziej. Autor jest entuzjastą Pytona, ale atmosfera języka nie jest w całości z Pythona, chociaż może to tak z zewnątrz wyglądac. Dla przykładu, biała przestrzeń zaczęta akapitem jest naprawdę tylko opcjonalnym przedziałem, więc jest to bardzie podobne z tej strony do Haskell. Orintacja obiektów jest jak Javascrip i Self. Składnia jest bardzo podobna do Basha, a jego struktura przypomina Lisp. Typy danych są bardzo podobne do tym które znajdziesz w innych językach oprogramowania, ale tabele są z Javascript i Lua. Kilka nazw funkcji pochodzi Perl6. Jest też dużo nowych rzeczy.

Komentarze

Tutaj jest Lista mailingowa Pluvo, którą możesz subskrybować, zadawać pytanie itp. na mail-archive.com mirror masz dostępne wiadomości. Możesz również wysłać email bezpośrednio do autora używając poniższego formularza:

Twój adres email:

Często zadawane pytania

P:Skąd pochodzi nazwa "Pluvo"?
O: Pluvo jest Esperanto dla "deszczu". Nie ma żadnego konkretnej przyczyny, dlaczego taka nazwa została wybrana, inna niż te które spełniały określone, prosta do wymówienia i tak dalej.

P: Pluvo działa pod Windowsem?
O: Tak. Rzeczywiście zostało to rozwinięte na Windowsa. Będziesz musiał zainstalować Cygwin, Linux - jak środowisko dla Windowsa, w którym jest wiele lekkich wariantów (spróbuj wyszukać więcej informacji). Jest to bardzo łatwo zainstalować i używać.

P: Pod jaką licencją został udostępniony Pluvo?
O: W tej chwili pod żadną, więc pełne prawa autorskie zostały zachowane, ale planowane jest udostępnienie kodu źródłowego lub darmowej licencji dla użytkowników oprogramowania. Problemem jest to którego lub których użyć! Jeżeli chcesz zrobić skrzynkę dla szczególnej licencji, proszę to zrobić na liście mailingowej Pluvo. Zanim licencja zostanie wybrana jesteś nadal zobowiązany użyć tego: "Raz prawnie pobrany program możesz zestawić. Możesz go używać. Możesz go modyfikować. Możesz udostępniać własne uaktualnienia dla użytku dla innych ludzi." A raz wybierając odpowiednią licencję, będziesz wstanie zrobić dużo więcej.

P: Co uzasadnia nowy język programowania?
O: Chciałem rozwinąć język, by uzypełnic odstępy w moich potrzebnych skryptach, zawsze marzyłem o mieszanym języku. Rzeczywiści skończyłem interpretować większość języków niż tych których używam. Języki są uprawnioną zgodą więc nie ma żadnej szkody w stworzeniu nowego; jeżeli ludzie uważają że jest cos dobre to używają tego, a jeżeli nie to coś będzie ale nie będzie o tym słychać. Żadna opcja nie przyniesie dla mnie korzyści: robienie języka jest zabawą i dużo można się nauczyć przez robienie tego.

P: Czy Pluvo jest już stabilny i gotowy do użycia?
O: Nie jest stabilny. Jest odpowiedni do użycia o ile zrozumiesz, że może on ulec dużym niekompatybilnym zmianom, gdyż jest on w fazie testowej. Skoro to jest wersja testowa, zatroszczę się o to by zapewnić to, że ponowne kompatybilne zmiany nie będą wymagane.

P: Czy Pluvo kontynuuje prace?
O: Tak ale sporadycznie. Jest to głównie eksperyment i plac zabaw, chociaż ten wydaje się być bardzo dobry. Ale w każdej chwili może być wysoce wykonalną ofertą dla budowania języka programowania, właściwie wprowadzanie w życie języka programowania nie jest pracą weekendową, szczególnie dla jednego zespołu programistów. Jeżeli chcesz wiedzieć to wspieraj, czuj się swobodnie w pisanie kodu, wystaw komentarz i współpracuj.

P: Gdzie jest zbiór źródła?
O: Możesz użyć przeglądania katalogów inamidst by obejrzeć źródło oraz serwis uaktualnień i zmian by obejrzeć różnice pomiędzy wersjami jak GNU zjednoczone pliki diff.

Uznania

Podziękowania dla Cody Woodard za zaprojektowanie loga i pomoc na stronie, dla Javier Candeira za rozmaite pomocne komentarze. Podziękowania dla Aaron Swartz i Christopher Schmidt za hosting inamidst.com. Jeżeli ktoś jeszcze chce pomóc i zostać kredytowany, jest sporo rzeczy które mogą zostać zrobione. Czuj się swobodnie pytając o różne rzeczy używając powyższego formularza.

Sean B. Palmer, inamidst.com